Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Diplomati bez pasu – Dejiny sebavedomia

september 23, 2022 - 12:16
Vo štvrtok 22. septembra sa priestory výstavnej siene ARTISAN na Panskej ulici v Bratislave, zmenili na galériu tých najvýznamnejších osobností histórie Slovenska a Čiech, ktoré formovali nielen našu, ale aj svetovú históriu.
Foto: 
Ramon Leško

Hovorí režisér Peter Kršák, zatiaľ čo listujeme v jeho výnimočnom encyklopedickom diele Dejiny sebavedomia/Diplomati bez pasu. Rozmýšľame, koľko úsilia a práce musel vložiť do tohto projektu, kým z neho vznikol skutočný klenot schopný pozdvihnúť sebavedomie národa.

Výnimočné encyklopedické dielo predstavil slovenskej verejnosti, autor jeho myšlienky, režisér Peter Kršák.Dejiny sebavedomia/Diplomati bez pasu nám bez čo len náznaku pátosu ukázuje úžasnú cestu, ktorou prešli Slováci a Česi od roku 815 až po súčasnosť. Elity oboch národov, často nespravodlivo zabudnuté, ožívajú na stránkach kníh a svojimi činmi, ktorými formovali históriu nielen Európy, ale celého sveta, nám dodávajú odvahu veriť, že genofond kolujúci v našich žilách, nás oprávňuje hlásiť sa k národom, ktoré nesedeli v kúte diania, ale po celé stáročia spoluvytvárali dejiny. A to je dôvod, prečo by toto dielo nemalo chýbať v  knižnici žiadneho Slováka a Čecha, túžiaceho vedieť, odkiaľ sme prišli a kam kráčame...

Diplomati bez pasu – Dejiny sebavedomia

Prepojení históriou

Peter Kršák patrí k tým osobnostiam, ktoré napriek všetkému, čo sa v  našom geopriestore udialo, neustále cítia, že osudy Čechov a Slovákov sú akosi osudovo prepojené, navzájom sa doplňujú a úzko spolu súvisia.

Rukolapný dôvod na hrdosť a dôvod prihlásiť sa k národnej identite práve v čase globálneho ošiaľu. To je cieľom publikácie Dejiny sebavedomia - Diplomati bez pasu, ktorá uzrie svetlo sveta už vo štvrtok. Dielo nám priblížili herečka a profesorka Božidara Turzonovová a historik Dušan Kováč.

- - Inzercia - -